Aktualności

Pamięć nieustająca na uroczystościach w Casamassima

Laureaci nagrody specjalnej w III edycji konkursu Pamięć nieustająca pojechali wraz z delegacją rządową do Włoch na obchody rocznicowe związane z walkami II Korpusu na tych ziemiach. Nagrodę tę ufundowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Poniżej relacja jednej z uczestniczek a zdjęcia z wyjazdu w galerii.

Sobotnie uroczystości rozpoczęto mszą świętą na cmentarzu w Casamassima,  gdzie spoczywa ponad 420 polskich żołnierzy poległych w walce z nieprzyjacielem lub zmarłych w szpitalach z powodu dotkliwych ran. Jedną z najbardziej znanych osób pochowanych na tym cmentarzu był mjr Henryk Sucharski, dowódca obrony Westerplatte we wrześniu 1939 r.
W obecności kombatantów II Korpusu złożono wieńce i kwiaty. Jeden z byłych żołnierzy uczynił bardzo wzruszający gest, składając pod pomnikiem mały bukiecik maków, czerwonych jak te pod Monte Cassino.

Po mszy odbyły się uroczystości przed pomnikiem ku czci poległych w I i II wojnie światowej. Otwarta została wystawa fotografii „Apulia Polaków. Od 1944 do 1946 roku… historia w czerni i bieli”.

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego na placu w Casamassima rozpoczęto minutą ciszy, aby upamiętnić ofiary zamachów w Paryżu. Ograniczono się również wyłącznie do melodii patriotycznych.

W  obchodach uczestniczyli między innymi przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojska Polskiego, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Ordynariatu Polowego, ambasady RP w Rzymie, Polonii oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z jej sekretarzem Andrzejem Kunertem jak również Instytutu Pamięci Narodowej,  ze strony włoskiej uczestniczyli reprezentanci miejscowych władz samorządowych i organizacji kombatanckich.

 

Drugi etap uroczystości miał odbył się w miejscowości Mottola w Apulii, gdzie znajdowała się dawna baza II Korpusu. Po mszy w miejscowej katedrze, złożono wieńce kwiatowe pod tablicą upamiętniającą żołnierzy generała Władysława Andersa i  obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

W Materze- mieście bardzo bliskim sercom żołnierzy II Korpusu, odbyła się uroczystość ku czci ich pamięci. Ponadto, w miejscowym muzeum została otwarta dedykowana im wystawa.

Polsko-włoskie uroczystości zakończyły się w poniedziałek wizytą uczestników w lotniczej bazie wojskowej w Brindisi.

Ja jako 15- latka, czuję się zaszczycona, że zostałam zaproszona do współuczestniczenia w tych uroczystościach, gdzie mogłam porozmawiać z ostatnimi żyjącymi bohaterami spod Monte Cassino, mając tym samym okazję by dotknąć żywej historii.

 Bo trzeba pamiętać!

Zosia Pietrzykowska

Gimnazjum KTK Bielsko-Biała