Projekty fundacji

Aktualne projekty Fundacji Ostoja przy Wiśle:

 • Projekt Muzeum Zygielbojma:

W Chełmie odsłonięto tablicę na domu, z którego ruszył w świat Szmul Zygielbojm. Do przypomnienia tej historycznej postaci przyczyniła się książka Aleksandra Rowińskiego pt.: „Życie i śmierć Zygielbojma” (niemieckie wydanie „Zygielbojms Reise”).

zygielbojm_okladkaZygielbojm, przedwojenny działacz robotniczy, w czasie II wojny światowej, odważny i bezkompromisowy zwolennik tworzenia antynazistowskiego oporu w warszawskim getcie, walczący przeciwko zapędzeniu Żydów do zamkniętej dzielnicy miasta im przeznaczonej. Poszukiwany przez Gestapo, został przerzucony przez polskie podziemie na Zachód.

Bronił sprawy Polaków i Żydów pod hitlerowską okupacją jako członek polskiego parlamentu na emigracji z raminia Bundu. Po upadku powstania w getcie warszawskim, 12 maja 1943 (lub 13 maja) popełnił w Londynie samobójstwo przez otrucie się gazem w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów. Szmul Mordechaj Zygielbojm rozstając się z życiem, w testamencie, zostawił apel do świata, aby jego śmierć poruszyła sumienia ludzi żyjących w wolnym świecie. List ten był skierowany do Prezydenta RP Władysława Raczkiewicza i premiera Władysława Sikorskiego.

Nasza Fundacja czyni starania o stworzenie muzeum poświęconego temu niezwykłemu bohaterowi świata zniewolonego.

Książka jest niedostępna w księgarniach, można zakupić ją za naszym pośrednictwem, dzwoniąc lub pisząc na adres Fundacji.

 

Projekty zrealizowane przez Fundację:

 • Kaplica w Tarnowie – jednym z pierwszych zadań Fundacji było odtworzenie zniszczonej wiejskiej  świątyni, która istniała w tym miejscu od 1463 do 1824 roku. Powstała drewniana kaplica – budowla na skraju skarpy wiślanej we wsi Tarnów w Gminie Wilga w województwie mazowieckim. Jest ona przykładem nowoczesnej i ekologicznej architektury sakralnej w Polsce. Budowa została zrealizowana dzięki Fundacji Ostoja przy Wiśle. Ukończono ją w 2010 r. Wyjątkowość kaplicy została potwierdzona nominacją do Nagrody imienia Miesa van der Rohe dla architektury europejskiej w 2011.  Była to pierwsza i jak dotąd jedyna w historii nominacja do tej najważniejszej, europejskiej nagrody architektonicznej dla polskich twórców. W konkursie tygodnika „Polityka” na najpiękniejszy budynek w Polsce dekady (2000-2010) kaplica znalazła się wśród 5 finalistów. Projekt został wybrany do finału spośród czterystu zrealizowanych w Europie. Kaplica znalazła się wśród nominowanych w plebiscycie na 7 nowych cudów Polski organizowanym w roku 2013 przez miesięcznik „National Geographic Traveler”.
kaplica w Tanowie na okładce książki Dom dla duszy
kaplica w Tanowie na okładce książki Dom dla duszy
Kaplica w Tarnowie na okładce pisma Architektura
Kaplica w Tarnowie na okładce pisma Architektura

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coroczna pielgrzymka na Jasną Górę wychodząca z Wilgi tu ma swój pierwszy przystanek.
Coroczna pielgrzymka na Jasną Górę wychodząca z Wilgi tu ma swój pierwszy przystanek.

 

 

 

 

 Święcenie pokarmów w Kaplicy w Tarnowie stało się już miejscową tradycją. Wielkanoc 2012 - 44 koszyczki :)
Święcenie pokarmów w Kaplicy w Tarnowie stało się już miejscową tradycją. Wielkanoc 2012 – 44 koszyczki 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Książka-album „Pamięć nieustająca” to prawie 600-stronicowa, wielowątkowa, dygresyjna opowieść o ostatnich stu latach polskiej historii, obserwowanych na niezwykłym warszawskim placu – Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Książka zawiera szereg unikatowych relacji i tekstów oraz ponad 450 fotografii, a wśród nich takie, które zostały opublikowane po raz pierwszy. Książka stanowiła inspirację I edycji konkursu o tym samym tytule.

Fragmenty książki można przeczytać i obejrzeć na stronie internetowej Oficyny Literatów RÓJ.
ZAMÓWIENIA: adres e-mail: roj@roj.waw.pl, tel.: 22 826 70 19, 608 17 33 18

 

 •  Projekt i organizacja ogólnopolskiego konkursu historyczno – literackiego dla szkół Pamięć nieustająca. Coroczny konkurs ogólnopolski, skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej w całej Polsce. Podstawowym założeniem konkursu jest zainteresowanie młodzieży faktami historycznymi z ostatniego stulecia, budującymi niepodległość i suwerenność państwa polskiego poprzez pozostawienie uczestnikom wyboru dowolnej formy ekspresji. Konkurs oparty jest o książkę „Pamięć nieustająca” – od której wziął swoją nazwę – przedstawiającą stulecie historii Polski z perspektywy Placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Kolejne edycje konkursu odbyły się w latach 2012-2013 i 2013-2014 oraz 2014-2015.

 

 • Książka pod tytułem „Wilga nad Wisłą” w formie folderu z mapami, w którym zawarte są opisy pięknych okolic i najważniejszych oraz godnych uwagi podmiotów, które kształtują oblicze współczesnej gminy Wilga. W publikacji opisano obiekty przyrodnicze i kulturowe, a także atrakcje turystyczne. Ważnym elementem książki jest zawarty w niej rys historyczny opisanych okolic. Książka została wydana w lipcu 2013 r.

ZAMÓWIENIA: adres e-mail: roj@roj.waw.pl, tel.: 22 826 70 19, 608 17 33 18

 • Koncepcja pomnika Twórców Osiedla Wilga w 85 rocznicę jego powstania. 01 maja 2014 r. dzięki staraniom Fundacji odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Twórców Osiedla: Stanisława hr. Kostki Rostworowskiego i jego żony Marii Ludwiki. Hrabia zakupiony obszar wilżańskiego Osiedla-kurortu podzielił wg projektu dwu znakomitych warszawskich architektów – Andrzeja Boniego i Tadeusza Nowakowskiego. Kamień liczący ok 12 tys. lat, ozdobiony tablicą pamiątkową będzie częścią mającego powstać w pobliżu parku historyczno-rekreacyjnego, realizowanego jako kolejny projekt Fundacji Ostoja przy Wiśle i Gminy Wilga.

 

 • Gala II edycji ogólnopolskiego konkursu historyczno-literackiego Pamięć nieustająca 09 listopada 2014 roku – zorganizowana dla 300 osób (zdjęcia w galerii).

 

 • Pamięć nieustająca pod Monte Cassino. W dniach 6-7 grudnia 2014 laureaci nagrody specjalnej ufundowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa polecieli wraz z delegacją rządową do San Vittore del Lazio na odsłonięcie i poświęcenie monumentu upamiętniającego walki Armii Andersa we Włoszech. Delegacja udała się również na spotkanie z opatem Monte Cassino o. Donato Ogliari i uczestniczyła w mszy św. w kaplicy opactwa. Uczestnicy zwiedzili klasztor benedyktynów na Monte Cassino oraz Polski Cmentarz Wojenny, gdzie delegacja polska złożyła wieńce (zdjęcia w galerii).

 

 • Promocja książki Katyń 1940 w Przystanku Historia IPN (02 grudnia 2014). Publikacja ukazuje reakcję Wielkiej Brytanii oraz innych państw alianckich na informację o odkryciu masowych grobów polskich oficerów. Autorka, analizując postępowanie zachodnich mocarstw, zwraca uwagę na to, jak unikały one dochodzenia prawdy o zbrodni katyńskiej. Opisuje również plany podniesienia sprawy zbrodni katyńskiej na procesie norymberskim. Spotkanie z udziałem: prof. Jacka Tebinki, dr. Andrzeja Suchcitza oraz Eugenii Maresch, autorki książki, poprowadził Jan M. Ruman.

 

 • Gala III edycji ogólnopolskiego konkursu historyczno-literackiego Pamięć nieustająca 03 października 2015 roku – zorganizowana na 300 osób (zdjęcia w galerii).

 

 • Święto ulicy Kubusia Puchatka 10.10.2015 – współorganizowanie imprezy integracyjnej dla mieszkańców ulicy Kubusia Puchatka i promocja ulicy, instytucji społecznych i kulturalnych mieszczących się w jej rejonie oraz czytelnictwa wśród najmłodszych. Fundacja Ostoja przy Wiśle zorganizowała również wystawę prac artystycznych uczestników ogólnopolskiego konkursu historyczno-artystycznego Pamięć nieustająca (zdjęcia w galerii).

 

 • Pamięć nieustająca w Casamassima (13-16.11.2015) – Laureaci nagrody specjalnej w III edycji konkursu Pamięć nieustająca pojechali wraz z delegacją rządową do Włoch na obchody rocznicowe związane z walkami II Korpusu na tych ziemiach. Uroczystości odbywały się na cmentarzu wojskowym w Casamassima, w Materze, Mottoli oraz Brindisi. Odwiedzano miejsca związane z historią II Korpusu, składano wieńce, odsłonięto tablicę pamiątkową na obecnej szkole podstawowej, w której mieściła polska szkoła wojskowa w czasie wojny oraz kolejną w bazie lotniczej w Brindisi skąd startowały samoloty lecące m.in. do Polski jako wsparcie w czasie wojny. Nagrodę tę ufundowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (zdjęcia w galerii).

Prezentacja fundacji