AktualnościKonkurs "Pamięć nieustająca"

Protokół z posiedzenia Jury Konkursu w czerwcu 2018 roku

OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNO-lITERACKO-ARTYSTYCZNY

 “PAMIĘĆ NIEUSTAJĄCA”

DOTOWANY PRZEZ URZĄD DO SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH ORAZ MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY KONKURSU W CZERWCU 2018 roku

Jury w składzie:

Przewodniczący:

Romuald Karaś – reportażysta, literat, wydawca, prezes Stowarzyszenia im. Witolda Hulewicza

Sekretarz:

Aleksander Rowiński – redaktor Oficyny Literatów Rój

Członkowie:

Zofia Teresa Kozłowska – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego

Anna Kwiatkowska – redaktor programu TVP Historia

Hanna Pawlikowska-Gannon – redaktor wydawniczy

Adam Stasiński – kustosz Sali Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa Stefan Truszczyński – dziennikarz prasy ,radia, telewizji, członek Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Lech Rowiński – architekt, plastyk, grafik

 

Jury postanowiło nagrodzić następujące szkoły:

  • Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
  • Zespół Szkół nr 1 w Żaganiu Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Doroty Księżnej Żagańskiej
  • Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie
  • Szkoła podstawowa nr 2 w Mosinie
  • Szkoła podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie

Jury składa podziękowania za wkład pracy wniesiony przez nauczycieli i opiekunów wszystkich uczniów biorących udział w konkursie a szczególnie:

  • Panu Jackowi Malickiemu z Pionek
  • Panu Gustawowi Mandziejowi z Żagania
  • Pani Anicie Mądrej z Żukowa
  • Pani Beacie Buchwald z Mosiny
  • Pani Eleonorze Karzarnowicz ze Sztumu
  • Pani Alinie Winkiel ze Sztumu
  • Pani Annie Raczkowskiej ze Sztumu
  • Pani Ludmile Zdziennickiej ze Sztumu
  • Pani Katarzynie Leśniak z Jasieńca i Grójca

Przyznane zostały następujące nagrody i wyróżnienia:

 

PRACE LITERACKIE

 

Nagrody otrzymali:

Martyna Kwiatkowska „Moje rozterki”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Kinga Tomaszewicz „Opowieść o bohaterach mojej rodziny”

X Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku

Anna Pilarczyk „Człowiek godny wielu życiorysów”

Zespół Szkół nr 1 w Żaganiu Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Doroty Księżnej Żagańskiej

Aleksandra Walukiewicz „Drogi Józefa Pieluszczaka”

Zespół Szkół nr 1 w Żaganiu Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Doroty Księżnej Żagańskiej

Marcel Ochota „Przedwojenne i powojenne losy jednego pokolenia”

Zespół Szkół nr 1 w Żaganiu Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Doroty Księżnej Żagańskiej

Natalia Woś „Mój pradziadek Franciszek i jego historia”

Zespół Szkół nr 1 w Żaganiu Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Doroty Księżnej Żagańskiej

Aleksandra Gubernator „Co nam zostało z tamtych lat?”

Zespół Szkół nr 1 w Żaganiu Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Doroty Księżnej Żagańskiej

Maciej Borowicz „Niezwykłe historie zwykłych ludzi”

XII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku

Filip Mikołajczyk „Pamięć i genealogia”

Liceum Ogólnokształcące nr 157 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Iga Lewandowska i Katarzyna Tomowiak „Historia rodziny Tomowiaków” Szkoła podstawowa nr 2 w Mosinie

Zofia Maćkowiak „Zginęli, bo byli Polakami”

Szkoła podstawowa nr 2 w Mosinie

Julia Piątek „Wojenna wyprawa Franciszka Kuśnierczaka”

Szkoła podstawowa nr 2 w Mosinie

Wiktoria Derbich „Wspomnienia z obozu Stutthof”

Szkoła podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie

Natalia Baca „Ewakuacja z KL Stutthof”

Szkoła podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie

Agata Lityńska „To, co najważniejsze”

Szkoła podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie

Jagoda Napieralska, Joanna Rosińska, Zuzanna Walkowska „Prymas kardynał Stefan Wyszyński”

Liceum Ogólnokształcące im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie

Daria Czachor „Władysław Sikorski (1881 – 1943)” tekst i rysunki.

Szkoła podstawowa im. prof. Jana Czekanowskiego w Cmolasie

 

Wyróżnienia otrzymali:

Bartłomiej Babiarz „Stara grobla”

Szkoła podstawowa im. prof. Jana Czekanowskiego w Cmolasie

Maksymilian Siergiej „Dawni Polacy kresowi”

Zespół Szkół nr 1 w Żaganiu Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Doroty Księżnej Żagańskiej

Bartosz Wacławiak „Józef Lewczuk mój przodek”

Zespół Szkół nr 1 w Żaganiu Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Doroty Księżnej Żagańskiej

Zuzanna Pelińska „Najmroźniejsza pora życia Aleksandra Ostrowskiego”

Szkoła podstawowa nr 2 w Mosinie

Aleksandra Walkowiak „Wojenna historia mojej rodziny”

Szkoła podstawowa nr 2 w Mosinie

Natalia Szajek „Pamiętnik prapradziadka Stasia”

Szkoła podstawowa nr 2 w Mosinie

Maria Gontarska „Przestrzelone marzenia”

Gimnazjum im. 6. Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Kałuszynie

Natalia Michalska „Wojna zaczęła się w Szymankowie”

Szkoła podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie

Mateusz Serocki „Lubawa i Sztum”

Szkoła podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie

Klaudia Maślińska „Zapomniana historia Wilamowic”

VI Liceum Ogólnokształcące w ZSO im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej

 

PRACE MULTIMEDIALNE

 

Nagrody otrzymali:

 

Zofia Pietrzykowska „Irena Sendler”

Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej

Aleksandra Oto „Teofil Gulcz”

VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Dawid Frydrykiewicz i Julia Szturo

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu

Ireneusz Mirgos „Historia grójeckich Żydów”

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu

Klaudia Nować – prezentacja multimedialna „Żołnierze Wyklęci”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Aleksandra Wiejas i Wiktoria Plusa „Ravensbruck”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Dominik Mazur „Polskie konstytucje w latach 1791 – 1997”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Kacper Chmurzyński i Igor Hebdziński „Jedyne takie miejsce na świecie”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Szymon Ellwart „Pułkownik Kukliński”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Roksana Łazarska „Bohater Żandarmerii Wojskowej”

Szkoła podstawowa im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie

 

Wyróżnienia otrzymali:

 

Agnieszka Posłuszna – prezentacja multimedialna „Historia Godła Polski”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Natalia Śwital „Działania Legionów Polskich”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Arkadiusz Dąbrowski i Szymon Gola „Wincenty Witos”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Karolina Czarkowska i Paulina Ponichtera „Husaria”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Anna Zawadzka „Żołnierze wykęci”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Julia Krajewska „Żołnierze wyklęci”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Agnieszka Kowalczyk „Żołnierze wyklęci”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Martyna Zawadzak „Żołnierze wyklęci”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Mikołaj Bińkowski „Miejsca i symbole”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Oliwia Szewczyk „Ojcowie Niepodległości”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Eliza Tarczyńska „Ojcowie polskiej niepodległości”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Paulina Tarnowska „KL Ravensbruck”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

 

PRACE PLASTYCZNE

 

Nagrody otrzymali:

 

Martyna Śwituła „Gra karciana”

Szkoła podstawowa nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie

Oliwia Mikołajczyk „Auschwitz”

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu

Maria Panasiuk „Domino”

Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łazach

Mikołaj Panasiuk „Memory game”

Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka z Asyżu w Łazach

Aleksandra Bałut „Polska walcząca – obraz na szkle”

Karolina Budnicka „Portret”

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim

Wyróżnienia otrzymali:

Krystian Kowalczyk – rysunek „Portret Józefa Piłsudskiego jako króla pik”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Kamila Świątek – rysunek „Adaś Guzal Bohater Pionek”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Sylwia Dargacz „Biskupin”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Alicja Wenta „Biskupin”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Julia Gawin – metaplan

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Martyna Płotka „Mazurek Dąbrowskiego”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Roksana Wenta „Miejsca pamięci”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Dawid Skierka „Żołnierz”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Sandra Pyszka i Aleksandra Wilgocka „Miejsca pamięci”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Wiktoria Kołodzińska „Pamięć nieustająca”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Michalina Zielińska „Symbole narodowe”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Roksana Chorążewicz i Sara Chorążewicz „Trzy postaci”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Karolina Bodzek i Daria Gąszcz „Obóz koncentracyjny”

Zespół Szkół w Wilamowicach

Weronika Pałasz „Józef Piłsudski”

Szkoła podstawowa nr 8 w Zgierzu

Michał Jarachowicz „Witold Pilecki”

Szkoła podstawowa nr 8 w Zgierzu

Oliwia Dziedzic „Żołnierze wyklęci”

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Kozaczkowej w Skrzynce

Joanna Dziedzic „Żołnierze wyklęci”

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Kozaczkowej w Skrzynce

Aleksandra Kołton „Żołnierze wyklęci”

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Kozaczkowej w Skrzynce

Zuzanna Klonowska „Niepodległość”

Szkoła podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie

Dagmara Lubelska „Grób nieznanego żołnierza”

Szkoła podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie

Oktawia Gwiaździńska „Krok ku wolności”

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim

ALBUMY

Nagrody otrzymali:

Julian Łapa „Historia mojego pradziadka, Jana Żurawicza, żołnierza AK ps. Rejtan”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Aneta Bundt „Małe ojczyzny Żukowo”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Jakub Skrzypkowski „Żukowo”

Szkoła podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

Natalie Gąsiorek „Orkiestra dęta Dobrzynin”

II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu

Wyróżnienia otrzymali:

Magdalena Wodzińska i Justyna Skiba „Żołnierze wyklęci”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Mazurek Marcelina, Seremak Beata, Kiraga Natalia, Kiraga Edyta „Ojcowie polskiej niepodległości”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Kornelia Brzostowska „Jan Prot – twórca Pionek i społeczności lokalnej”

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Natalia Szlosarczyk „II Wojna Światowa w oczach mojej Prababci”

Zespół Szkół w Wilamowicach

Na oryginale podpisy Jury

FUNDACJA OSTOJA PRZY WIŚLE

ZAWIADAMIA

Uroczystość wręczania nagród odbędzie się 14 października 2018roku

w Warszawie, podczas Gali.

Zapraszamy wszystkich, wymienionych w Komunikacie Jury,

dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów, do udziału w tym wydarzeniu.

Szczegółowy program Gali prześlemy do wszystkich pod koniec września.