Aktualności

Sprawa Zygielbojma powraca

W roku 2009 w Chełmie odsłonięto tablicę na domu, z którego wyszedł i ruszył w świat Samuel “Artur” Zygielbojm.

Zygielbojm – słynny działacz robotniczy w czasie II wojny światowej, odważny i bezkompromisowy zwolennik oporu w warszawskim getcie, walczący przeciwko zapędzeniu Żydów do wyznaczonej im dzielnicy miasta. Poszukiwany przez gestapo, został przerzucony na Zachód przez Armię Krajową. W 1942 roku przejechał pociągiem pół Europy, w brawurowy sposób unikając schwytania i zdekonspirowania.

Sprawy Polaków i Żydów pod hitlerowską okupacją bronił jako członek Rządu Polskiego na emigracji. Apelował do Roosevelta i Churchilla o reakcję na dokonujące się hitlerowskie ludobójstwo. Bezskutecznie. Kiedy zamordowano w warszawskim getcie jego najbliższych, popełnił w Londynie samobójstwo. Rozstając się z życiem, pozostawił apel do ludzkości, aby jego śmierć poruszyła sumienie ludzi żyjących w wolnym świecie.

Nasza Fundacja od lat czyni starania o stworzenie muzeum poświęconego temu niezwykłemu bohaterowi. Obecnie jesteśmy coraz bliżej realizacji tego celu. 

Książkę Aleksandra Rowińskiego “Śmierć i życie Zygielbojma” (niemieckie wydanie “Zygielbojms Reise”) można nabyć z zasobów archiwalnych za pośrednictwem naszej Fundacji.
_chelm_4 _chelm_3 _chelm_2