Aktualności

Sprawozdanie z posiedzenia jury 2. ogólnopolskiego konkursu historyczno-literackiego Pamięć Nieustająca

14 czerwca 2014 roku

Sprawozdanie z posiedzenia jury 2. ogólnopolskiego konkursu historyczno-literackiego Pamięć Nieustająca dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej organizowanego przez Fundację Ostoja przy Wiśle.

Posiedzenie odbyło się w dniu 12 czerwca 2014 roku pod przewodnictwem
Andrzeja Krzysztofa Kunerta – Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk
i Męczeństwa.

Skład Jury:
Teresa Baranowska – dyrektor biura Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Zofia Teresa Kozłowska – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego
Anna Kwiatkowska – redaktor programu TVP Historia
Jacek Moskwa – wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Adam Stasiński – kustosz Izby Tradycji Dowództwa Garnizonu Okręgu Warszawa
Aleksander Rowiński – sekretarz Jury, prezes Zarządu Oficyny Literatów Rój Film

Po zapoznaniu się z przedstawionymi przez organizatora konkursu pracami zakwalifikowanymi do finału, Jury postanowiło:

1. Nagrodę główną przyznać

Zespołowi Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
(dyrektor: Agnieszka Stępień, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)
za największą liczbę uczestników konkursu i uzyskanych nagród indywidualnych.
Przyznając tę nagrodę Jury wzięło pod uwagę, iż również w pierwszej edycji konkursu ze szkoły w Pionkach wpłynęła znacząca ilość prac.

2. Przyznać nagrody główne trzech pierwszych lokat dla:

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, dyrektor: Anna Wilk, nauczycielka prowadząca: Ewa Sowińska
Zespołu Szkół Ekonomicznych i III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Wł. Andersa w Chełmie, dyrektor: Edyta Chudoba, nauczycielka prowadząca: Dorota Marzec
Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Gęsickiego “JUNO” w Piastowie,
dyrektor: Wanda Wojtczuk, nauczycielki prowadzące: Edyta Kramarczyk i Magdalena Bliźniak

3. Wyróżnienia za zaangażowanie i dużą liczbę uczestników otrzymują szkoły:

Publiczne Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Jasieńcu, dyrektor: Zdzisława Kopyść, nauczycielka prowadząca: Katarzyna Leśniak
Zespół Szkół w Słupnie, dyrektor i nauczycielka prowadząca: Elżbieta Bielec
Zespół Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku, dyrektor: Ewa Orłowska, nauczycielka prowadząca: Dorota Kruślińska-Zyśk
Gimnazjum nr 19 im Józefa Czechowicza w Lublinie, dyrektor: Elżbieta Bolibok, nauczycielka prowadząca: Ewa Grodecka
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tuszowie Narodowym, dyrektor: Stanisława Kardyś, nauczycielka prowadząca: Zofia Skwara
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokim Mazowieckim, dyrektor: Ryszard Łukasz Flanc, nauczyciele prowadzący: Agnieszka Roszkowska-Bogucka, Elżbieta Włodkowska, Jacek Gierałtowski
Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu, dyrektor: Zbigniew Krawczak, nauczycielka prowadząca: Katarzyna Leśniak
Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku, dyrektor: Agnieszka Skolimowska, nauczycielka prowadząca: Maria Marciszewska
Publiczne Gimnazjum nr1 im Jana Pawła II w Kozienicach, dyrektor: Tomasz Trela, nauczyciel prowadzący: Grzegorz Kocyk
Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wiskitkach, dyrektor: Maciej Puchała, nauczycielka prowadząca: Agnieszka Sławińska
Publiczne Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Niedźwiadzie, dyrektor: Grażyna Szafrańska, nauczycielka prowadząca: Teresa Szkodzińska
Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie, dyrektor: Aldona Ruszkowska, nauczycielka prowadząca: Eleonora Karzarnowicz
Publiczne Gimnazjum im. Ks. Grzegorza Piramowicza w Maciejowicach, dyrektor: Andrzej Nakonieczny, nauczycielki prowadzące: Iwona Seremak, Ewa Gazda
Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Rabce Zdroju, dyrektor: Jarosław Sulak, nauczycielka prowadząca: Monika Radiowska
Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, dyrektor: Grzegorz Wyszogrodzki, nauczycielka prowadząca: Lilla Kłos

4. Nagrody indywidualne – Laur Finalisty konkursu – zdobyli:

Dwie pierwsze, równorzędne nagrody:

Julia Rudziewicz za pracę pt. Nieznany Żołnierz Zapomniana Matka (Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, nauczycielka prowadząca: Jadwiga Orłowska)

Adrian Kocyk za pracę pt. Mój wujek, czołgista od Andersa (Publiczne Gimnazjum nr 1 im Jana Pawła II w Kozienicach, nauczyciel prowadzący: Grzegorz Kocyk)

Nagrody indywidualne:

Daria Skulska i Paulina Szczepankiewicz za pracę pt. Kiedy mówią kamienne tablice. Spacer po Trzemesznie śladami bohaterów II Wojny Światowej (Gimnazjum w Trzemesznie, nauczycielka prowadząca: Dorota Kaniewska)

Karolina Mazur za pracę pt. Obraz dzieciństwa w syberyjskiej tajdze – wspomnienia trojga zesłańców z nieludzkiej ziemi (I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, nauczycielka prowadząca: Elżbieta Łambucka)

Dominika Sulich za opowiadanie (Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zakręcie, nauczycielka prowadząca: Natalia Maciak)

Anita Róg za prezentację pt. Pamięć nieustająca (Zespół Szkół w Cmolasie, nauczycielka prowadząca: Zofia Krzyżak)

Narcyza Domagała (Gimnazjum im. 6. Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Kałuszynie, nauczycielki prowadzące: Justyna Olkowicz Gut, Maria Bartosiak)

Vadym Iaroshevskyi za pracę pt. Lwów nasze miasto (VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, nauczyciel prowadzący: Piotr Paluch)

Wyróżnienia indywidualne (kolejność według punktacji jurorów):

Beata Łojek za pracę pt. Plac Saski oczekiwał księcia. Prawdziwy powód. (Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach, nauczycielka prowadząca: Joanna Ryś)

Michał Tartakowski za pracę pt. Ułani, ułani (Zespół Szkół Ekonomicznych i III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Wł. Andersa w Chełmie, nauczycielka prowadząca: Dorota Marzec)

Julia Figaj za pracę pt. Losy Bolesława Strzyżewskiego żołnierza Armii gen. Andersa(Gimnazjum w Trzemesznie, nauczycielka prowadząca: Dorota Kaniewska)

Anna Sarka za wiersz pt. Nieznany (Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Rabce Zdroju, nauczycielka prowadząca: Monika Radiowska)

Monika Bal za wiersz pt. Nadzieja (Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Rabce Zdroju, nauczycielka prowadząca: Monika Radiowska)

Adrianna Ciś i Klaudia Abramowska za pracę pt. Usłyszano płacz dzieci (Gimnazjum im. 6. Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Kałuszynie, nauczycielki prowadzące: Justyna Olkowicz Gut, Maria Bartosiak)

Dagmara Sadoch za pracę pt. Nadać kształt cieniom przeszłości (Gimnazjum im. 6. Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Kałuszynie, nauczycielki prowadzące: Justyna Olkowicz Gut, Maria Bartosiak)

Radosław Budyta za pracę pt. O powstaniu parafii w Zbroszy Dużej i historii życia ks. Czesława Sadłowskiego (Publiczne Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Jasieńcu, nauczycielka prowadząca: Katarzyna Leśniak)

Marcin Borowicz (Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie, nauczycielka prowadząca: Anita Mądra)

Klaudia Woszczyńska za pracę pt. Marian Grześczyk (I Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim, nauczyciel prowadzący: Józef Pietrzak)

Marta Świniarska i Damian Lademann (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, nauczycielka prowadząca: Ewa Sowińska)

Michał Żok (Liceum Ogólnokształcące w Sulechowie, nauczycielka prowadząca: Barbara Majewska Durda)

Klaudia Półtorak, Anna Prątnicka, Dominika Michalska za pracę pt. Spotkanie z Panią Heleną(Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu Zdroju, nauczycielka prowadząca: Katarzyna Gibes)

Jagoda Powąska za wiersz (I Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim, nauczyciel prowadzący: Józef Pietrzak)

Mateusz Orłowski za pracę pt. Bo życie jest nasza osobista wielka tułaczka (…) (Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Lubaczowie, nauczycielka prowadząca: Monika Garbacz)

Katarzyna Kornaga, Aleksandra Buś za pracę pt. Bóg o Was nie zapomni (Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Lubaczowie, nauczycielka prowadząca: Monika Garbacz)

Jakub Trzepizur, Nikoletta Kulik, Adam Piwoński za pracę pt. Byli tu harcerze (Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu Zdroju, nauczycielka prowadząca: Katarzyna Gibes)

Mateusz Waligóra za wiersz pt. Dystopia kontynentalna (Zespół Szkól Ogólnokształcących im. Armii Krajowej VI Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, nauczyciel prowadzący: Jacek Żyrek)

Patrycja Matczuk (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, nauczycielka prowadząca: Ewa Sowińska)

Sonia Podmiotko za wiersz pt. Dziewczynka (Społeczne Gimnazjum nr 2 w Rzeszowie, nauczycielka prowadząca: Renata Resler)

Martyna Ogórek za pracę pt. Nawet gdybym miał za to zapłacić życiem (IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, nauczycielka prowadząca: Olga Witczak)

Paulina Małysa za pracę pt. Wojenne wspomnienia (Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Kozienicach, nauczyciel prowadzący: Grzegorz Kocyk)

Aleksandra Górecka za pracę pt. „Współczesny patriotyzm” (Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Radzyminie, nauczycielka prowadząca: Urszula Zimińska)

Aleksandra Fotek za pracę pt. Warszawa 1990 r. (Zespół Szkół Ekonomicznych i III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Wł. Andersa w Chełmie, nauczycielka prowadząca: Dorota Marzec)

Klaudia Majszczyk za opowiadanie (Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zakręcie, nauczycielka prowadząca: Natalia Maciak)

Joanna Jakubowska za wiersz pt. 3 kwietnia 1940 roku (Zespół Szkół Ekonomicznych i III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Wł. Andersa w Chełmie, nauczycielka prowadząca: Dorota Marzec)

Kinga Zaputowicz za wiersz pt. Już nie będzie tak jak kiedyś… (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, nauczycielka prowadząca: Ewa Sowińska)

Jakub Siczek, Grzegorz Wilk za pracę pt. Bitwa Warszawska (Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)

Kamil Wielechowski za pracę pt. Bohaterowie wyklęci (Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)

Kamil Furga za pracę pt. Obozowe cierpienia (Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)

Paulina Agaczyńska (Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)

Patrycja Szmit, Jakub Samborski, Klaudia Noga (Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)

Jadwiga Zięba za wiersz (Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Rabce Zdroju, nauczycielka prowadząca: Monika Radiowska)

Urszula Chmielarczyk za wiersz (Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Rabce Zdroju, nauczycielka prowadząca: Monika Radiowska)

Karolina Bukowska (Liceum Ogólnokształcące w Sulechowie, nauczycielka prowadząca: Barbara Majewska Durda)

Jakub Molendowski, Adam Gregorczyk (Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)

Adrianna Maliszewska i Aleksandra Pisarek (Zespół Szkół w Słupnie, nauczycielka prowadząca: Elżbieta Bielec)

Paweł Piros (Publiczne Gimnazjum im. Ks. Grzegorza Piramowicza w Maciejowicach, nauczycielki prowadzące: Iwona Seremak, Ewa Gazda)

Weronika Makowska za wiersz pt. Zło dobrem zwyciężaj (Publiczne Gimnazjum im. Ks. Grzegorza Piramowicza w Maciejowicach, nauczycielki prowadzące: Iwona Seremak, Ewa Gazda)

Karolina Chmielewska za opowiadanie (Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zakręcie, nauczycielka prowadząca: Natalia Maciak)

5. Nagrody za prace albumowe i artystyczne:

Karolina Kołodziej, Marika Mróz i Szymon Lisowski (Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)

Michalina Malinowska (Gimnazjum Nr 2 im. Janusza Korczaka w Sulejówku, nauczycielka prowadząca: Ilona Tkaczyk)

Antoni Bresch, Mikołaj Kruś i Rafał Walica (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Powstańców Wielkopolskich w Granowie, nauczycielka prowadząca: Elżbieta Anna Brudło)

Monika Delega (Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)

Wyróżnienia za prace albumowe i artystyczne:

Karolina Kortus (Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)

Dagmara Kowalska (Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)

Klaudia Kuropieska (Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)

Emilia Rojek (Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nauczyciel prowadzący: Jacek Malicki)

Wszystkim laureatom gratulujemy!

Jury podkreśliło bardzo wysoki, wyrównany poziom nadesłanych prac, inwencję autorów i zaangażowanie szkół: dyrekcji i nauczycieli – opiekunów uczestników konkursu.

Pięcioosobowej Instancji Opiniującej nadesłane przez uczestników konkursu prace, a następnie dokonującej ich wyboru dla ocen Jury przewodniczył Romuald Karaś – od lat dziewiętnastu Przewodniczy Kapituły Dorocznej Nagrody im. Witolda Hulewicza, b. Prezes Związku Literatów Polskich Oddział Warszawski.

Prezentację prac plastycznych, które zgłoszone zostały na konkurs urządzimy na specjalnej ekspozycji – otwarcie nastąpi w dniu Uroczystej Gali.