AktualnościGaleria

Uroczystość odsłonięcia pomnika Twórców Osiedla

Pierwszego maja 2014 w Wildze na Osiedlu, u zbiegu Traktu Słonecznego z ulicą Lipową, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Twórców Osiedla w 85 rocznicę jego powstania.
Pomysł stworzenia Osiedla wyszedł od Stanisława hr. Kostki Rostworowskiego, który z małżonką – Marią Ludwiką postanowili tutaj egzystować.
Ale nie zagrzali długo miejsca z powodu uciążliwości poruszania się do Wilgi – skąd wszędzie prowadziły polne drogi, a wiślanym statkiem z Warszawy płynęło się długo. Bezdyskusyjne jednak pozostawało położenie tego uroczyska przy Wiśle, wśród sosnowych lasów. Hrabia zakupiony obszar podzielił na trzy tysiące działek i natychmiast znalazł na nie nabywców.
Przysłużył się temu projekt dwu znakomitych warszawskich architektów – Andrzeja Boniego i Tadeusza Nowakowskiego. Ich koncepcja tworzyła z wilżańskiego Osiedla kurort, przewyższający inne, już funkcjonujące w okolicach Warszawy.
Wojna przerwała realizację tego planu.
Szczęśliwie, dokonany podział terenu i jego przeznaczenie od tamtego czasu nie uległo zmianie, – co stało się zmorą w wielu innych miejscach kraju.
Wciąż otwartą kwestią jest zrealizowanie niepowtarzalnej koncepcji architektów. Więc u początku drogi ku pełnej realizacji ich projektu postawiony został wielkiej urody kamień. Zabrany i przewieziony z okolicznych pól, gdzie przeleżał od czasów wycofującej się stąd epoki lodowcowej – znawcy dają mu co najmniej dwanaście tysięcy lat. Podźwignęła go gratisowo firma Jana Maciejewskiego z Garwolina, sprawnie przenosząca ładunki nawet 10-tonowe. Ulokowany został na dobry początek w miejscu przyszłego parku i zarazem leśnego salonu Osiedla.
1 maja 2014
Pierwszego dnia maja 2014 r. odbyła się uroczystość w przyszłym Wilżańskim Parku Promocji – w Wildze na Osiedlu. Przybyli liczni goście i przyjaciele Gminy Wilga.

Po odsłonięciu Pomnika Twórców Osiedla u zbiegu ul. Lipowej z Traktem Słonecznym odbyło się wkopanie przy ww. pomniku Aktu Założycielskiego w postaci zwoju z 185 podpisami uczestników i świadków tego wydarzenia. Kapsułę z aktem u stóp pomnika wkopali: Starosta Garwoliński, Wójt Gminy Wilga, Przewodniczący Rady Gminy i Wiceprezes Fundacji Ostoja przy Wiśle.

Fundacja Ostoja przy Wiśle składa serdeczne podziękowanie Panu Janowi Maciejowskiemu za okazaną pomoc i zaangażowanie przy pracach związanych z ustawieniem pamiątkowego obelisku na terenie Osiedla Turystyczno-Wypoczynkowego Wilga nad Wisłą.