Bez kategorii

Wyniki III edycji konkursu Pamięć Nieustająca

Wyniki III edycji konkursu Pamięć Nieustająca
11 czerwca 2015

SPRAWOZDANIE z trzeciej edycji (2014/2015) ogólnopolskiego konkursu historyczno-literackiego Pamięć Nieustająca
dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej
organizowanego przez Fundację Ostoja przy Wiśle

Na konkurs napłynęło 518 prac uczniowskich od 1120 uczestniczących w konkursie osób.
Selekcji nadesłanych prac dokonało pięciu recenzentów współpracujących z Fundacją Ostoja przy Wiśle (nauczyciele, redaktorzy, wydawcy, kulturoznawcy). Prace oceniane były w skali 1-5 (5 najwyższa, oceny pełne). Zespołem recenzującym kierował Romuald Karaś były przewodniczący Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich, obecnie prezes Stowarzyszenia im. Hulewicza, od 20 lat przewodzi Kapitule corocznej nagrody literackiej im. Hulewicza.

Recenzenci przekazali do Jury konkursu:

54 opracowania historyczno–literackie
25 prac artystycznych (rysunki, plakaty, fotografie, kolaże, albumy i inne)
27 prezentacji multimedialnych (filmy, scenariusze, nagrania dokumentalne, prezentacje itp.)

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY W DNIU 8 CZERWCA 2015 ROKU

Jury pod przewodnictwem Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – Andrzeja Krzysztofa Kunerta obradowało w składzie:
Teresa Baranowska – dyrektor biura Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Włodzimierz Karczmarzyk – architekt, artysta – plastyk, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Zofia Teresa Kozłowska – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego
Anna Kwiatkowska – redaktor programu TVP Historia
Adam Stasiński – kustosz Sali Tradycji Dowództwa Garnizonu Okręgu Warszawa
Jerzy Tomczyk – kustosz Centrum Weterana Wojsk poza Granicami
Michał Zabłocki – producent filmowy, scenarzysta, autor książek o filmie, wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej
Aleksander Rowiński – sekretarz Jury, prezes Zarządu Oficyny Literatów Rój Film

Jury ogólnopolskiego konkursu historyczno-literackiego Pamięć Nieustająca postanowiło:
za podjęcie zadań niełatwego konkursu, za dociekliwe docieranie do problemów splatających Historię z Współczesnością, za zaangażowanie młodzieży na przekór medialnej powszechności, za wyniki opracowanych utworów, z podziękowaniem dla aktywności biorących udział w konkursie i nie mogąc obdarować nagrodami wszystkich, wybrało reprezentantów wspólnych działań przyznając
następujące nagrody i wyróżnienia.

(kolejność alfabetyczna wg adresów szkół)

Szkoły nagrodzone:

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zgierzu

Szkoły wyróżnione:

Zespół Szkół, Publiczne Gimnazjum im. ks. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie
Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Granowie
Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
Gimnazjum w Jutrosinie
Katolickie LO im. św. Stanisława Kostki w Kielcach
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Rabce Zdroju
Gimnazjum nr1 im Jana Pawła II w Sztumie
Powiatowe Gimnazjum Sportowo – Językowe w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy
Gimnazjum w Trzemesznie
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie
Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie
Publiczne Gimnazjum nr 2 im. J. Heweliusza w Żukowie

Uczniowie nagrodzeni:

Wiktoria Gałązka z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, Publicznego Gimnazjum nr 4 w Białej Podlaskiej, praca pt. Plac był świadkiem
Zofia Pietrzykowska z Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku Białej praca pt. Henryk Sławik
Natalia Król i Magdalena Nitefor z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych – V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej praca pt. Ku pamięci Jana Komskiego
Alona Kholodov, Alisa Petrovska, Olga Stovpivska z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, praca pt. Dejavu
Dagmara Kwiatkowska z Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu praca pt. Postrach grójecczyzny
Anna Jurak, Monika Osuch, Wioleta Skwira z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą, praca pt. Dworek w Kluczkowicach na przestrzeni lat
Aleksandra Lipecka z Katolickiego LO im. św. Stanisława Kostki w Kielcach praca pt. Ponurego historia ponura
Aleksandra Oto z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim, praca pt. Taki los był mi pisany
Barbara Błaszczyk, Karolina Szczęch, Natalia Guzy, Zuzanna Długopolska z Gimnazjum nr 2 im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Ludźmierzu; praca pt. Jan Bienias
Magdalena Wróblewska i Zuzanna Szyper z Gimnazjum nr 2, im. I. Sendlerowej w Otwocku, praca pt. Konie w II Rzeczypospolitej
Joanna Drabik z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach za pracę Pokolenie Kolumbów
Patryk Bogusz z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach za prezentację
Patrycja Rylik, Magdalena Tarnowska, Magdalena Zatoń z Zespół Szkolno-Gimnazjalnego w Pławnie, praca pt. Pacyfikacja wsi Kajetanowice
Paweł Bąk i Dawid Matla z Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu, praca pt. Zachowajmy pamięć o moim bracie
Małgorzata Idziak, Patrycja Kasprzyk, Karolina Krawczyńska z Powiatowego Gimnazjum Sportowo – Językowe w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy, praca pt. Odrodzi się jeszcze wspanialsza
Anna Drużdżel i Kinga Stawczyk z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie, praca pt. Pogrom na taczowskim weselu
Aleksandra Góral, Jakub Wojtaszczyk, Katarzyna Stępień z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zgierzu, praca pt. Bieg historii Pułku Chwały
Natalia Grzybowska i Kamil Florczak z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zgierzu, praca pt. Plac Stu Straconych w Zgierzu

Uczniowie wyróżnieni:

Damian Miszczuk z Zespołu Szkół Budowlano – Geodezyjnych im. Stefana Wł. Bryły w Białymstoku, praca pt. Pani Porucznik Regina Wasilewska
Maciej Kierys, Szymon Matusz i Oskar Piotrowski z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 Gimnazjum Samorządowe nr 4 w Bolesławcu, praca pt. Po owocach ich poznacie…
Gabriela Magda i Izabela Wilk z Zespołu Szkół, Publicznego Gimnazjum im. ks. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie, praca pt. Wielka Wojna
Anita Róg z Zespołu Szkół, Publicznego Gimnazjum im. ks. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie, praca pt. Zbiór wierszy ilustrowany szkicami
Piotr Stec z Zespołu Szkół, Publicznego Gimnazjum im. ks. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie, praca pt. II Wojna Światowa – konflikt narodów
Jan Murawski z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie za pracę pt. Ślady przeszłości – Aleksander Silski
Szymon Czeszczewik i Igor Wojtczak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim, praca pt. Transformacja ustrojowa w Polsce po 1989r.
Jakub Zakrzewski z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy, praca pt. Hubalczycy
Mikołaj Kruś z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Granowie praca pt. Opowieść mojej prababci
Rafał Walica z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Granowie praca pt. Walcząca Warszawa
Sandra Oleksy z Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
Sławomir Kopyś z Publicznego Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Jasieńcu, praca pt. Oddział Partyzancki „Jędrusie”
Aleksandra Bógdoł z Zespołu Szkół Nr2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu Zdroju, praca pt. Mój dziadek
Dawid Grigoryan z Gimnazjum w Jutrosinie, praca pt. Przyjaźń przetrwa nawet nienawiść
Konrad Jarus i Albert Samol z Gimnazjum w Jutrosinie, praca pt. Syberia…lata wyjęte z życia
Zuzanna Celejewska z Gimnazjum im. F. Chopina w Kampinosie, praca pt. Rodzinne wspomnienia
Julia Glejch, Karolina Fryt, Anna Sobieraj, Gabriela Steinhoff z Katolickiego LO im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, praca pt. Za kratami Zamkowej
Oliwia Wika z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim, praca pt. Historia Stacji kolejowej w Krzyżu Wielkopolskim
Adrianna Hunek z Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie praca pt. Byliśmy
Adrian Kaźmierczak i Martyna Wróblewska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Łowiczu, praca pt. Młodzi (nie) pamiętają
Patrycja Kamińska, Kacper Molenda, Adrian Paluszek, Damian Walczak z Publicznego Gimnazjum nr 5 im. króla Władysława Jagiełły w Łodzi, praca pt. Operacja łódzka 1914r.
Łukasz Urbaniak z Publicznego Gimnazjum nr 30 im. A. Mickiewicza w Łodzi, praca pt. Żołnierski los
Tobiasz Grządziela z Zespołu Szkół w Mogilnie, praca pt. Bydgoscy Biali Ułani
Klaudia Fornalik z Zespołu Szkół w Mosinie, praca pt. Losy mosinian podczas II wojny światowej
Julia Banasiak z Gimnazjum Nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim, praca pt. Jak przeżyłam II Wojnę Światową
Katarzyna Lendzion z Gimnazjum nr 1 w Piastowie im. Zbigniewa Gęsickiego „JUNO” w Piastowie, praca pt. Miłość nieustająca
Marta Kamela, Emilia Styś, Mikołaj Styś z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, album
Monika Delega z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, album
Jadwiga Zięba z Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Rabce Zdroju, praca pt. Za wolność naszą i waszą
Anna Sarka z Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Rabce Zdroju, praca pt. Nadzieja
Anna Klocek z Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Rabce Zdroju, praca pt. Powstanie warszawskie… Dlaczego?
Patrycja Chorąży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej- Curie w Suchej Beskidzkiej, praca pt. Ziemia niczyja
Wiktoria Całuch z Zespołu Szkół nr 1 w Sulejówku, praca pt. 100 lat wielkich wydarzeń
Jakub Nenczak z Gimnazjum nr1 im Jana Pawła II w Sztumie, praca pt. Herosi z Piekła rodem
Klara Omieczyńska z Gimnazjum nr1 im Jana Pawła II w Sztumie, praca pt. Katyń
Łucja Budzowska z Gimnazjum nr1 im Jana Pawła II w Sztumie praca pt. Do niepodległej szli… losy Sybiraków
Maja Mucha i Urszula Obołończyk z Gimnazjum nr1 im Jana Pawła II w Sztumie, praca pt. Historia działalności patriotyczno-społecznej Teofila Potowskiego na Dolnym Powiślu
Justyna Mandryga, Julia Marschollek, Dagmara Rabijak, Iga Rojewska z Powiatowego Gimnazjum Sportowo – Językowe w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy, praca pt. Ruta
Amanda Siwińska z Gimnazjum w Trzemesznie, praca pt. Pamięć rodziny to pamięć historii
Daria Skulska i Paulina Szczepankiewicz z Gimnazjum w Trzemesznie, praca pt. Jest takie miejsce w Trzemesznie. Plac Michała Kosmowskiego
Andrzej Jagiełłowicz z Gimnazjum Nr 40 im. Żołnierzy AK Grupy Bojowej KRYBAR w Warszawie, praca pt. Historia Placu w melodii zamknięta
Szymon Barzowski, Mateusz Grunau, Jakub Socha, Cyprian Zdankiewicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, praca pt. Bolesław Zdankiewicz
Katarzyna Górnik, Anna Kredowska, Anna Kurowska, Beata Kurowska z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie, praca pt. Józef Baćmaga – zatrzymany w historii
Klaudia Budzińska, Michalina Eljasik, Anna Krzemińska, Karolina Olczak z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zgierzu, praca pt. Stefania Kuropatwińska – pionierka polskiej oświaty
Agnieszka Kąkol i Patrycja Kwidzyńska z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. J. Heweliusza w Żukowie, praca pt. Piękna wieś Miszewo
Jagoda Kazana i Alicja Rotter z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. J. Heweliusza w Żukowie, praca pt. Leon Zadurski
Sara Domeradzka z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. J. Heweliusza w Żukowie, praca pt. Haft Kaszubski

GRATULUJEMY!