Bez kategorii

Wyniki V edycji Konkursu Pamięć Nieustająca

PROTOKÓŁ

z  posiedzenia  Jury w dniu 12 czerwca 2017 roku

 

 

Jury w składzie:

Przewodnicząca:   prof. dr hab. Barbara Otwinowska – Instytut Badań Literackich,
Kustosz Pamięci Narodowej

Członkowie:

  1. Romuald Karaś– Prezes Stowarzyszenia im, W. Hulewicza , autor książek,
  2. Zofia Teresa Kozłowska – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego
  3. Anna Kwiatkowska – redaktor programu TVP Historia
  4. Adam Stasiński – kustosz Sali Tradycji Dowództwa Garnizonu Okręgu Warszawa
  5. Lech Rowiński – architekt ,plastyk, grafik
  6. Aleksander Rowiński – sekretarz Jury, redaktor Oficyny Literatów Rój Film

Jury postanowiło nagrodzić szkoły:

  • Zespół Szkół nr 1 w Żaganiu, Publiczne Gimnazjum nr.1 im. Doroty Księżnej Żagańskiej
  • Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
  • Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących ,Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Zduńskiej Woli

Jury składa specjalne podziękowania za wkład pracy wniesiony przez następujących nauczycieli:

  • Gustaw Mandeja ( Żagań)
  • Jacek Malicki( Pionki)
  • Anita Mądra ( Żukowo)
  • Elżbieta Karbowiak ( Zduńska Wola )

Prace literackie

            Nagroda Specjalna

  • Aleksandra Maria Oto za pracę „ Cymu łyn tak lata” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wlkp.

 

 

Nagrody otrzymali:

  • Agnieszka Ruszkiewicz za pracę „To były moje ,nie moje dzieci. Wspomnienia”
    z Gimnazjum im.6 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego 145/2017
    w Kałuszynie
  • Paklerski Jakub za pracę „Pociągiem do nowej Polski „ z Zespołu Szkół nr 1
    w Żaganiu, Publiczne Gimnazjum nr.1 im. Doroty   Księżnej Żagańskiej
  • Silny Mateusz za pracę „Mój kochany Pan Franciszek” z Zespołu Szkół nr 1
    w Żaganiu, Publiczne Gimnazjum nr.1 im. Doroty  Księżnej Żagańskiej
  • Łęcki Bartłomiej za pracę „Moja druga ojcowizna „ z Zespołu Szkół nr 1 w Żaganiu, Publiczne Gimnazjum nr.1 im. Doroty Księżnej Żagańskiej
  • Sielski Mateusz za pracę „Nowe Kresy Babci Danusi” Zespołu Szkół nr 1
    w Żaganiu, Publiczne Gimnazjum nr.1 im. Doroty Księżnej Żagańskiej
  • Paulina Agaczyńska, Klaudia Noga za pracę „Stan wojenny i jego zastosowanie” z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
  • Babiarz Bartłomiej za pracę „Historia Żydów w Ostrowach Tuszowskich, Ostrowach Baranowskich, Jagodniku i Trzęsówce” z Zespołu Szkół, Państwowe Gimnazjum im. ks. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie
  • Krzysztof Magda za pracę „Wieczornica Sprawiedliwi wśród narodów” Zespół Szkół, Państwowe Gimnazjum im. ks. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie
  • Daria Bzowska za pracę „ Ogarniam myślą Jego los” z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zduńskiej Woli
  • Marta Drzazga za pracę „ Odyseja rodzinna. Wspomnienia biograficzne Tadeusza Karczmara ( Kresy Wschodnie-Ziemie Odzyskane Dolnego Śląska „ z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zduńskiej Woli
  • Małgorzata Walczak za pracę „Rodacy Giniemy…” z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zduńskiej Woli
  • Agata Lityńska za pracę „ Marzenia się spełniają, potrzebują wiary i cierpliwości” z Gimnazjum nr1 im. Jana Pawła II w Sztumie
  • Aleksandra Zdziennicka za pracę „ O Wandzie co chciała Polaka” z Gimnazjum nr1 im. Jana Pawła II w Sztumie
  • Amelia Jabłonowska za pracę W cieni swastyki – dzieje gimnazjum polskiego w Kwidzynie , Gimnazjum nr1 im. Jana Pawła II w Sztumie
  • Paulina Walczak za „Pamięć nieustająca. A Oni szeptali ‘Od nagłej
    i niespodziewanej „ z Publicznego Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Jasieńcu

 

Wyróżnienia otrzymali:

  • Rębisz Natalia za opowiadanie „Piwnica „ z Zespołu Szkół, Państwowe Gimnazjum im. ks. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie
  • Woźniak Olga za pracę Kapitan Józef Baran -Bilewski. Żołnierz, olimpijczyk, patriota zamordowany w Katyniu” z  , Gimnazjum w Trzemiesznie
  • Galus Nicole i Pruss Zofia za pracę „ Tadeusz Jaworski – Jeden z Trzystu Szesnastu „ z Gimnazjum w Trzemiesznie
  • Daria Hasan i Joanna Chołody za prace” Nowoczesny patriotyzm” z VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka z Łodzi
  • Natalia Krzesniak za prezentację „Miałem więcej szczęścia jak rozumu. Major Henryk Kowalczyk Żołnierz Wyklęty” z Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w  Grójcu
  • Karolina Cytryńska za pracę „ Piękna Pani z Boglewic” z Publicznego Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Jasieńcu

Prace multimedialne

Nagrody otrzymali:

  • Zofia Pietrzykowska za prezentację „Akcja Burza i Powstanie Warszawskie „ Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego  w Bielsku Białym
  • Marcelina Wacławska, Wiktoria Kujawska i Katarzyna Kozioł za reportaż z Zespołu Szkół w Przecławiu
  • Jan Adamski za prezentację „Trzemeszański epizod braci Hulewiczów „
    z Gimnazjum w Trzemesznie
  • Michał Oczkowski za „Miejsca historyczne w powiecie zgierskim „ z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zgierzu
  • Dawid Frydrykiewicz za prezentację „ Walka o lepsze życie „ z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu

Wyróżnienia otrzymali:

  • Zespół w składzie  Weronika Dobrzeniecka, Jolanta Gorczyca ,Kamil Gonciarz ,Agata Krysińska, Eryk Poliński, Radosław Rembiałkowski Bartosz Rowiński ,Damian Stoiński ,Kamil Ułasik, Przemysław Życzko z Zespołu   Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorski za uczestnictwo w prowadzeniu strony internetowej poświęconej małej Ojczyźnie -Kalisz Pomorski
  • Natalia Muzyka za prezentację „ Irena Sendlerowa „z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu
  • Rucińska Kinga, Rafa Kacper, Wożyński Radosław i Grabowska Joanna za prezentację „Powstanie Warszawskie „ z   Zespołu Szkół im. Jędrzeja  Śniadeckiego w Pionkach
  • Sikorski Maciej i Wilk Grzegorz za prezentację Armia Krajowa „ z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
  • Miękus Marcin, Pakosz Magdalena i Szymańska Agata za prezentację „Obóz koncentracyjny Auschwitz z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
  • Tabor Magdalena za prezentację Pionki-miejsca. Miejsca pamięci, hołdu i dziękczynienia” z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
  • Kacperczyk Robert za prezentację „Józef Klemens Piłsudski „ z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
  • Anioł Jakub za prezentację „Polska podczas II wojny światowej z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
  • Tomasz Martyński Daniel Pazdro Katarzyna Trzpis, Aleksandra Zakręcka za prezentację „Nocna Zmiana „ z Gimnazjum nr 2 w Mielcu

 

Prace plastyczne

Nagrody otrzymali:

  • Caban Alicja za „Zmiany przestrzenne Pl. Piłsudskiego” z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 im. Zbigniewa Gęsickiego „Juno” w Piastowie
  • Paulina Kirga za ciekawy pomysł przedstawienia wiedzy historycznej w formie kalendarza z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
  • Aneta Bundt i Oliwia Formela za oryginalną koncepcję przedstawienia wiedzy historycznej jak gry planszowej ”Symbole Narodowe” z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie
  • Joannie Dziedzic za zbudowanie ciekawej aranżacji za pomocą dobrze zestawionych zdjęć „ W leśnych ostępach śniliśmy o wolności „ z Gimnazjum im. Kardynała Stanisława Wyszyńskiego -Prymasa Tysiąclecia w Radwanie
  • Julia Jagła, Arkadia Szechnicka, Agata Nowaczyk za grę planszową „Polska w XIX i XX wieku z Zespołu Szkól Ogólnokształcących z Rzepina

Wyróżnienia otrzymali:

  • Karolina Damps za interesującą prezentację i interpretację Godła z Publicznego         Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie
  • Julia Kaczmarek, Dominika Riegel, Kuba Zieman za „Arcydzieło na drewnie.66 Pułk Kaszubski im.Marszałka Józefa Piłsudskiego z  Publicznego             Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie
  • Gabriela Kuster i Weronika Fiorek za „ 66 Pułk Kaszubski a Józef Piłsudski” z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie
  • Monika Riegel za pracę o Józefie Piłsudskim z Józefa Piłsudskiego Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie
  • Sandra Pyszka i Aleksandra Wilgocka za pracę „ 66 Pułk Kaszubski im. Marszałka  Józefa Piłsudskiego z  Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie
  • Agata Halman i Maksymilian Kobiela za „Symbole narodowe” z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie
  • Marzena Krapkowska i Roksana Chorążkiewicz za grę edukacyjną – O granice.  66 Pułk Kaszubski im. Marszałka  Józefa Piłsudskiego Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie
  • Monika Marschk za album o 66 Pułk Kaszubski im. Marszałka  Józefa Piłsudskiego z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie
  • Martyna Płotka za redukcję środków, elegancję i ciekawe implikacje takiego ujęcia wiedzy historycznej z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie
  • Anna Kordel za pracę „ Zwykła rodzina a jednak niezwykła bo polska „ z Miejskiego Zespołu Szkół w Czeladzi
  • Magdalena Kita za pracę „Pałac Saski-świadek historii” z Miejskiego Zespołu Szkół w Czeladzi
  • Emilia Forczek za „ Przyjażń z czasów wojny przyjaźnią do końca życia” z Gimnazjum nr 2 w Mielcu
  • Natalia Mrawczak, Agata Cichowicz, Bartosz Nowak -za puzzle i klocki z miejscami pamięci  z Zespołu Szkól Ogólnokształcących z Rzepina

            Albumy

Nagrody otrzymali:

  • Natalie Gąsiorek za album „Pamięć Niezłomna” z  Zespołu Szkół w  Przecławiu.
  • Michał Oczkowski za “Historia dworku moich pradziadków” z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zgierzu

Wyróżnienia otrzymali:

  • Iwańczyk Karolina, Kuropieska Klaudia, Samborski Jakub i Lisowski Szymon za album „Komendanci Armii Krajowej’ z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
  • Wojdak Zuzanna, Kowalczyk Agnieszka i Wejrzanowska Izabela za album „Miejsca pamięci w Pionkach „ z Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego  w Pionkach